po co nam sztuka?

po re:wizjach sztuki 5 w 2011:

Prawie 5 tysięcy widzów i 30 projektów z różnych dziedzin sztuki spójnie połączonych jednym tematem – pytaniem:
PO CO NAM SZTUKA?

English

Galeria zdjęć

„Sztuka jest po to – jak sama nazwa wskazuje – żeby się sztuczyć!!!”
„By dzielić się emocjami”
„Lepsza forma inwestycji niż złoto w czasie kryzysu”
„Po to, by człowiek jako człowiek stawał się bardziej człowiekiem”
„Dla szpanu”
„Żeby zrozumieć otaczający nas świat”
tak między innymi odpowiedzieli na postawione pytanie widzowie re:wizji.

Jubileuszowa edycja wydarzenia, otrzymała zmieniony kształt programowy i nową nazwę. Ze względów finansowych trwała tylko jeden dzień. Prezentowane projekty miały skłonić publiczność do zastanowienia się nad kondycją artystyczną i finansową sztuki i twórców. W większym stopniu można było zauważyć w tym roku, nie tylko multidyscyplinarność imprezy, a interdyscyplinarność projektów, przenikanie się dziedzin sztuki. Program został rozszerzony o ciekawe formy prezentacji, otwarte próby, spotkania z twórcami, projekty work in progress. Po raz pierwszy prezentowani byli twórcy głównie spoza Warszawy - z pozostałej części Polski i z zagranicy. Jednak niezmiennie można było zobaczyć artystów tworzących poza publicznymi instytucjami lub bez stałego źródła finansowania. Jak zwykle odkrywano też niezwykłe przestrzenie i architekturę Pałacu Kultury i Nauki, w którym re:wizje odbywały się po raz piąty. Pałac podświetlony specjalnie dla re:wizji na pomarańczowo, został tej nocy przejęty przez sztukę i przez kilkutysięczną publiczność pokazywanych non-stop projektów artystycznych.

„Re:wizje to projekt poszukujący nowych idei, wartości, twórców, ale także poszukujący nowych widzów dla sztuki współczesnej.” – twierdzi Agnieszka Wlazeł – dyrektor re:wizji i prezes Fundacji Impact „Dlatego bardzo ważna jest dla nas nie tylko prezentacja artystów i nowych zjawisk w sztuce, ale także budowanie relacji z naszą publicznością. Zawsze tworzymy program tak, aby zarówno koneserzy i znawcy sztuki, jak i osoby, które niezwykle rzadko uczestniczą w życiu kulturalnym Warszawy, czuły się na re:wizjach bardzo dobrze. Olbrzymia liczba widzów kreujących, razem ze sztuką i przestrzenią Pałacu Kultury i Nauki, niepowtarzalną atmosferę potwierdza tezę, że Warszawa potrzebuje wydarzeń takich jak re:wizje.”

Program i format re:wizji sztuki 5 był inny, bardziej wymagający, ale wielotysięczna publiczność, i tym razem nie zawiodła i podjęła wyzwanie nie tylko oglądając 30 nieznanych Warszawie projektów z różnych dziedzin sztuki współczesnej, ale również odpowiadając na postawione przez organizatorów pytanie. Nikt z odwiedzających Pałac 3 grudnia nie miał wątpliwości – sztuka jest nam potrzebna, nawet jeśli odpowiedź na pytanie „po co?” nie przychodzi łatwo.

Organizator: Fundacja Impact
Finansujący: m.st. Warszawa


info:

8 godzin sztuki
03.12.2011
PKiN, godz. 16.00-24.00

re:wizje w 2011, to re:wizje sztuki 5, jubileuszowa odsłona popularnego multidyscyplinarnego przeglądu sztuki, odbywa się w tym roku pod nową nazwą i w zmienionym kształcie.

re:wizje sztuki 5 to jeden intensywny dzień i kilkanaście projektów artystycznych tworzonych poza publicznymi instytucjami lub bez stałego źródła finansowania W tym roku prezentujemy nie tylko dzieła powstałe w Warszawie, ale także projekty z innych miejsc Polski i z zagranicy, a więc takie, których warszawska publiczność nie miała okazji zobaczyć.

re:wizje sztuki 5 po raz pierwszy mają temat przewodni. W tym roku jest to pytanie: „Po co nam sztuka?”. Wszystkie projekty zorganizowane są więc wokół pytania o miejsce sztuki w życiu społecznym i publicznym, jej funkcję, znaczenie, sens. Tegoroczna edycja jest otwartą dyskusją nad kondycją artystyczną, ale także sytuacją finansową projektów i ich twórców.

Zagadnienie znaczącej nieobecności sztuki podejmują nie tylko same projekty, ale również sposób ich prezentacji. Otwarte dla widzów próby, spotkania z twórcami oraz projekty work in progress to kolejne nowe elementy tegorocznych re:wizji.

Stale poszukujemy nowych zjawisk w sztuce. W tym roku projekty wybierali: aktorka Iza Kuna, reżyserka Katarzyna Klimkiewicz, krytyk Błażej Hrapkowicz, tancerz Michał Piróg, tancerka Paulina Święcańska, krytyk Julia Hoczyk, publicysta Bartek Chaciński, menadżer mmuzyczny Igor Nikiforow, dziennikarka Joanna Ruszczyk, muzyk Szymon Tarkowski, kuratorka Agnieszka Sural, reżyserka Anna Smolar, krytyk Agnieszka Rataj, aktorka i reżyserka Maria Seweryn.

re:wizje sztuki 5 to projekt poszukujący nowych idei, wartości, twórców, a przede wszystkim stawiający wiele pytań. Zastanówmy się — po co nam sztuka?program:


artyści:


rada:


Fundacja Impact: Agata Etmanowicz, Elżbieta Jurkowska, Paulina Szulim oraz ponad 40 współpracowników-wolontariuszy.
technika: Jerry Media
grafika: Full Metal Jacket
wideo: Adam Tarasiuk
www: Adam Widmański
strategia: Maciek Żakowski
media: Pracownia Szumu
hosting: jaaz